STRONA GŁÓWNA

Gospodarstwo „Kapio”

BÓBRKA – miejscowość, którą przejezdni kojarzą tylko z kopalnią ropy naftowej oraz Ignacym Łukasiewiczem, co okazuje się… błędne! Dlaczego? Ponieważ w województwie podkarpackim miejscowości pod tą nazwą jest – UWAGA – dwie! W odległości około 80 km od siebie.

Bóbrka, o której chcielibyśmy dziś opowiedzieć znajduje się w Bieszczadach, w sąsiedztwie popularnej Soliny. Miejscowość ta leży między dwoma jeziorami – Solińskim i Myczkowieckim, a także doliną kilku szczytów – Żukowcem i Kozińcem, gdzie znajduje się nie funkcjonujący już od lat kamieniołom (na jego szycie znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć gospodarstwo KAPIO).

Należy pamiętać, że Bóbrka to nie jedynie wieś turystyczna, a miejsce mogące się pochwalić piękną historią. Nasza miejscowość przez wiele lat była własnością rodu szlacheckiego – Kmitów, którzy dbali zarówno o rozwój ziem, jak ich mieszkańców. Kolejnym nabywcą wsi była familia Zielińskich, którzy byli świadkami najazdów tatarskich i szwedzkich na tą małą miejscowość.

Jedną z najważniejszych informacji, którą należy znać przyjeżdżając tutaj jest to, iż przez wiele lat mieszkał tu i tworzył pisarz epoki romantyzmu Józef Bliziński – autor takich dzieł jak ,,Pan Damazy”, ,,Imieniny” czy ,,Rozbitkowie”. Bliźinski był nie tylko komediopisarzem, ale też… gospodarzem, gdyż w 1876 roku otrzymał- jako wiano swojej żony Pelagii – majątek w Bóbrce i zamieszał z nią w pięknym, drewniano – murowanym dworku (obecnie budynek znajduje się pod wodą Jeziora Myczkowskiego, które znajduję się tylko 300 metrów od naszego gospodarstwa KAPIO).

Gospodarstwo KAPIO jest usytuowane niedaleko głównej drogi prowadzącej przez wieś, a także blisko poniemieckich bunkrów zachowanych jeszcze z czasów II wojny światowej.

Jak widać Bieszczady to nie tylko góry i jeziora, ale również spora dawka historii 🙂

Zapraszamy Serdecznie!